プログラム
• 講演者の許可を得た講演動画、Discussion Sessionの動画は、Vimeo.からご視聴頂けます。
• * がついている動画は、事前参加登録頂いたシンポジウム参加者のみご視聴頂けます。ご視聴には、パスワードが必要です。
• ポスター発表者リスト、アブストラクト、ポスター(PDF)は こちらからご覧いただけます。
<Monday July 4th> Time in JST=UTC+9
9:00 Registration
9:40 Opening: Kenji Doya
10:00-12:00 Session 1: AI for Brain Science
Chair: Yutaka Matsuo
Maneesh Sahani (Gatsby Computational Neuroscience Unit) Movie
“Statistical learning and inference in the perceiving brain”
Angela Langdon (National Institute of Mental Health / NIH) Movie*
“Richly structured reward predictions in the learning circuits of the brain” [Online]
Xiao-Jing Wang (New York University) Movie
“Deep Recurrent Neural Networks: What can large-scale brain modeling tell us?” [Online]
Terrence Sejnowski (Salk Institute University of California San Diego) “Place Fields and One Shot Learning” [Online]
Session 1 Discussion Movie
12:00-14:00 Lunch and Poster Session
14:00-16:00 Session 2: Biological and robotic motor control
Chair: Hiroaki Gomi
Tetsuya Ogata (Waseda University) Movie
“Intelligence of Real Robots Based on Predictive Coding Principle”
Tom Macpherson (Osaka University) Movie
“Neural Circuit Mechanisms in Behavioral Flexibility”
Jun Izawa (Tsukuba University) Movie
“Meta-learning for motor learning”
Rieko Osu (Waseda University) Movie *
“Hand choice and neuro-rehabilitation”
Session 2 Discussion Movie
16:30-18:30 Session 3: Brain-inspired AI
Chair: Eiji Uchibe
Jun Tani (Okinawa Institute of Science and Technology) Movie
“Cognitive Neurorobotics Studies Using the Frameworks of Predictive Coding and Active Inference”
Masashi Sugiyama (RIKEN Center for Advanced Intelligence Project / The University of Tokyo) Movie
“Recent Advances in Classification from Noisy Labels”[Online]
Yutaka Matsuo (The University of Tokyo) Movie*
“Two-story model of intelligence”
Aida Nematzadeh (Deepmind) Movie
“Towards Better Pretrained Representations”
Session 3 Discussion Movie
<Tuesday July 5th> Time in JST=GMT+9
10:00-12:00 Session 4: AI, Brain, and Society
Chair: Jun Tani
Ryota Kanai (ARAYA inc.) Movie
“Consciousness and latent space in the brain and machine”
Yoshua Bengio (University Montreal) Movie
“Inspiration from brains for system 2 deep learning” [Online]
Ai Koizumi (Sony Computer Science Laboratories, Inc.) Movie
“Anxiety in Brain meets AI for Society”
Patricia Churchland (Salk Institute University of California San Diego) Movie
“Endothermy, Neocortex, & Social Caring in Mammals and Birds” [Online]
Session 4 Discussion Movie
12:00-13:00 Lunch and Poster Session
13:00-15:00 Session 5: Natural and artificial consciousness
Chair: Naotsugu Tsuchiya
Hideaki Shimazaki (Hokkaido University) Movie
“Consciousness and the thermodynamics of the Bayesian brain”
Keisuke Suzuki (Hokkaido University) Movie
“Computational Neurophenomenology”
Makiko Yamada (National Institutes for Quantum Science and Technology) Movie
“Neural bases of color qualia structure”
Tadahiro Taniguchi (Ritsumeikan University) Movie
“Consciousness and Symbol Energence Systems”
Session 5 Discussion Movie
15:30-17:30 Session 6: Unified Models of cognition
Chair: Tadahiro Taniguchi
Misako Komatsu (Tokyo Institute of Technology)
“Cortical information dynamics for predictive coding”
Karl Friston (University College London) Movie
“Synaptopathy and the Bayesian brain” [Online]
Yuichi Yamashita (National Center of Neurology and Psychiatry)
“Psychiatric and neurodevelopmental disorders as failures in hierarchical predictive process: neurorobotics approach”
Matthew Botvinick (DeepMind) Movie
“A unifying normative model of dual-process control” [Online]
Session 6 Discussion Movie
17:30-18:00 General Discussion – Closing